Lean Six Sigma konference 2025

Cesta k zvyšování kompetencí a konkurenceschopnosti 

29. – 30. 5. 2025

Černá Hora, Hotel Sladovna

Konference je určena pro management firem a profesionály v oblasti leanu a neustálého zlepšování, kteří se zabývají řešením zásadních firemních problémů.

Hlavní řečníci

Zahájení SC&C Partner

Vilém je zkušený Master Black Belt s bohatou praxí v Lean Six Sigma. Vedl desítky úspěšných projektů, vyškolil stovky odborníků na úrovni Green Belt, Black Belt i Champion a pomáhá firmám napříč různými odvětvími dosahovat excelence. Díky svým rozsáhlým znalostem a praktickým zkušenostem je expertem na tvorbu firemní strategie, návrh, vývoj a inovace produktů a procesů, stejně jako na efektivní řízení programů a projektů.

Rekonstrukce české ekonomiky

Ekonomice dochází dech. Původní zdroje růstu jsou vyčerpány. Ekonomika se již nemůže opírat o levnou dostupnou pracovní sílu, o levné energie a výrobní zdroje, o levné peníze či příliv zahraničního kapitálu. V prostředí rostoucí nejistoty, komplexity, geopolitických rizik, stárnoucí populace i překotných technologických změn je potřeba posílit diverzifikaci ekonomiky a jejího zahraničního obchodu. Ze subdodavatele posouvat se k finálním výrobcům. Zpružnit trh práce a zapojit pracovní rezervy. Z energeticky náročné průmyslové země na zemi, kde průmysl bude kvést ruku v ruce se znalostní ekonomikou a sektorem služeb.

Helena Horská v současné době působí na pozici hlavní ekonomky Raiffeisenbank v Praze. Je uznávanou odbornicí v oblasti měnové politiky a jejích praktických dopadů. Aktivně se podílí na projektu ekonomického think-tanku „Alter-Eko“ a přednáší ekonomii na vysokých školách. Účastní se odborných diskusí a píše do periodik. V roce 2001 získala ocenění Mladý ekonom. Vše nové a neznámé v oblasti měnové politiky je pro ni vzrušující. Její prezentace jsou dynamické a poutavé. Její silnou stránkou je vysvětlovat složitá témata jednoduchým stručným způsobem. 

Případové studie

Value Stream transformace

V rámci přílivu nových zakázek bylo potřeba zefektivnit výrobu a přizpůsobit layout závodu. Případová studie se věnuje jednomu z projektů, které proběhly v rámci „Value Stream transformace“. Z původního technologicky zaměřeného layoutu výroby díky využití čtyřech lean principů (PULL, FLOW, TACT 0-deffects) se podařilo vytvořit samostatně fungující jednotky produktových rodin. Účelem bylo vyrábět od A do Z na jedné zóně, minimalizovat WIP a celkový lead time.

Vojtěch je v Leanu od roku 2020. Nejprve jako inženýr, následně mu byly svěřovány větší a větší projekty. V současné době pracuje na pozici Lean Managera ve společnosti Gebauer & Griller a vede tým Lean „Superhrdinů“, každý se specifickými superschopnostmi. 😊Věnují se obecně implementaci Lean nástrojů a technik nejen do výrobních procesů, supportují implementaci nových procesů a technologií, rollují Lean násroje (např. TPM) do dalších závodů.

Zvýšení kapacity multianodové výrobní linky tantalových kondenzátorů

Případová studie popisuje zvýšení kapacity výrobní linky určené pro výrobu multianodových tantalových kondenzátorů za použití metodiky Lean Six Sigma v Lanškrounském závodě Kyocera-avx s.r.o. Po zvýšení počtu objednávek na výše uvedený produkt, jsme měli dvě možnosti. Zakoupit novou výrobní linku, jejíž cena se pohybuje kolem 2 mil korun a zároveň navýšit počet operátorů výroby nebo se pokusit navýšit kapacitu linky. Shodou okolností jsme v tuto dobu začali spolupracovat s firmou SC&C Partner a volba tématu našeho prvního projektu v tu chvíli byla více než jasná ….

Leo pracuje ve firmě Kyocera-avx s.r.o Lanškroun již více než 25 let. Svoji cestu započal jako technik kvality, poté přešel do oddělení plánování výroby, dále na pozici technické podpory výroby. Následně se stal vedoucím střediska chemických procesů. Své zkušenosti nyní uplatňuje na pozici vedoucího výroby assembly plant. Zde je plně zodpovědný za plnění výrobního plánu v požadované kvalitě, včasnost dodání výrobků zákazníkům, oblast BOZP, aktuálnost veškeré výrobní dokumentace, vede několik výrobních týmů a spolupracuje se sesterskými závody v zahraničí.

Zjednodušení a standardizace procesu servisních zakázek technického servisu

V oddělení sales operations Plzeňského Prazdroje, které zastřešuje služby telesalesu, zákaznického servisu, obchodních smluv, nákupu, dodávek  a služeb výčepní techniky a promo materiálu, probíhala rozsáhlá transformace. Tento proces přinesl nutné změny ve všech aspektech oddělení.

V rámci oddělení technického servisu byly procesy nejednotné, ne vždy se dodržovaly stanovené postupy, docházelo k duplicitě dat nebo naopak data chyběla, tiskly se zbytečné formuláře a kapacita administrátorek nebyla na střediscích rovnoměrně rozložená.

Naším cílem bylo tyto procesy centralizovat, zjednodušit a přizpůsobit nové organizační struktuře, zároveň jsme hledali časové úspory. Pro tento typ projektu jsme zvolili metodu DMAIC a vyplatilo se!

Markéta je manažerkou neustálého zlepšování ve společnosti Plzeňský Prazdroj.  která je zodpovědná za zjednodušování a zlepšování administrativních procesů v sales operations. Má na starosti identifikaci oblastí pro změny, podporuje inovativní myšlení v týmech a pomáhá zvyšovat kvalitu poskytovaných služeb. Jako průvodce týmů při zlepšování pomáhá také lidem otevřít se změnám a přijímat nové přístupy.

Optimalizace Global IT Service Desk procesu

V rámci projektu jsme se zaměřili na zefektivnění procesů v IT podpoře, která čelila rostoucímu objemu servisních požadavků od interních zákazníků, což vedlo k přetížení týmu a zpomalování jeho reakční doby. Hlavním cílem bylo zkrátit dobu potřebnou pro vyřízení požadavků a zvýšit tím kapacitu IT týmu pro strategické iniciativy, jako jsou klíčové modernizace infrastruktury, které přinášejí dlouhodobé finanční úspory.

Michal zahájil svou kariéru ve finančním oddělení a nyní působí jako Senior process manager ve společnosti Kiwi.com v rámci oddělení Operations. V této roli zodpovídá za strategické optimalizace a implementaci nových procesů s cílem zvýšit efektivitu a podpořit růst organizace

Zvýšení efektivity v automatické výrobní lince pro volantové moduly

Prezentace popisuje zvýšení efektivity výroby volantových modulů ve výrobním závodě ALPS Electric Czech. Po zavedení 1. automatické výrobní linky, vyvinuté v Japonské pobočce, bylo rozhodnuto o návrhu a výstavbě dalších linek vývojovým týmem výrobního závodu ALCZ. Tým po analýze procesů, taktu, toku materiálu a prostojů (problémů) s využitím předchozích zkušeností, simulací a principů lean výroby přišel s konceptem a později i realizoval další výrobní linky s nižším taktem, optimalizovaným tokem materiálu, nižší četností prostojů a prostorově úspornější oproti 1. lince.

David začal svou kariéru v Japonsku, kde několik let pracoval na vývoji automatických montážních strojů, a poté se přestěhoval do ČR, kde vedl team, který dvakrát obsadil 3. místo v mistrovství Total Industrial Engineering (TIE). V současnosti působí jako vedoucí vývojového týmu v ALPSALPINE, kde se zaměřuje na pokročilou robotiku, automatizaci a výrobní technologie. Vyvinul flexibilní koncept výrobní linky pro jednoho operátora, přizpůsobitelný rychlým změnám. Je nadšenec do programování, AI a nových technologií, které rád sdílí na LinkedIn, a aktivně spolupracuje se studenty při stáží, projektech a mentorování diplomových prací. V oboru průmyslové automatizace se pohybuje již více než 10 let.

Workshopy

Rozhodování založené na datech – praktické ukázky používání statistických metod a nástrojů

Máte velké množství dat, ale jak je smysluplně využít? Na workshopu si ukážeme jak lze efektivně používat statistické metody pomocí softwaru Minitab. Čekají vás praktické ukázky, jak tyto nástroje aplikovat v praxi, a osvojíte si analýzu a interpretaci dat pro rychlejší a přesnější rozhodování. Ukážeme vám mimo jiné základní i pokročilé grafické analýzy, vyhodnocení stability, způsobilosti procesů či modul Predictive analytics.

Tomáš má zkušenosti z výrobního prostředí od roku 2005. Má znalosti metodiky Lean Six Sigma a pokročilých statistických metod. K jeho dovednostem patří trénink ve výrobním prostředí a práce se softwarem Minitab. Vede implementace a projekty neustálého zlepšování.

Gemba Walk

ALPS Electric Czech, s.r.o.

ALPS Electric Czech, s.r.o. je českou pobočkou japonského nadnárodního koncernu tvořeného 79 firmami a více jak 42.000 zaměstnanci po celém světě. Japonská centrála byla založena v roce 1948 panem Katsutaro Kataokou – původní název KATAOKA ELECTRONICS. V roce 1964 poprvé expanduje a získává název ALPS Electric. V roce 1967 ALPS Electric založil spolu s firmou Motorola firmu Alps Motorola Company, Ltd., která byla později přejmenována na ALPINE Electronics, Inc. Obě skupiny firem dále expandovaly. V roce 2018 bylo rozhodnuto o integraci obou skupin, která byla zahájena od 1. 1. 2019 a mateřská firma od tohoto data změnila název na Alps Alpine Co., Ltd.

Skupina ALPS ALPINE je tvořena dvěma podskupinami:

  • ALPS Electric
  • ALPINE Electronics

Historie firmy ALPS Electric v ČR začíná v roce 1993, kdy irská pobočka započala spolupráci s firmou METRA BLANSKO, tato spolupráce byla poměrně úspěšná a vyústila na sklonku roku 1995 v založení ALPS Electric Czech inženýrské – servisní firmy. Ke konci roku 1999 došlo ke strategickému rozhodnutí přeměnit dosavadní joint-venture na plně funkční výrobní firmu. Toto rozhodnutí znamenalo změnit dosavadní lokaci – nejdříve do pronajatých prostor Boskovice, okr. Blansko, později v roce 2007 bylo rozhodnuto o výstavbě vlastního výrobního areálu, který byl dokončen na sklonku roku 2008, nyní tedy firma sídlí ve vlastních prostorech, v Sebranicích, okr. Blansko.

ALPS Electric Czech, s.r.o. se zabývá v současnosti výrobou kabinových ovládacích prvků pro prémiové značky automobilů. Společnost je držitelem certifikátů jakosti ISO 9001, ISO 14001, ISO 45001, ISO IATF 16949, Q1, JLRQ, TISAX.

Innomotics GmbH

Předním světový dodavatel elektromotorů a velkých pohonů, který spojuje sílu inženýrských znalostí a špičkové inovace v oblasti elektrických řešení napříč průmyslovými odvětvími a regiony. Díky svému dědictví více než 150 let inženýrských zkušeností je společnost základem spolehlivého pohybu pro průmyslová odvětví a infrastruktury po celém světě. Spojením nejefektivnějších výrobků a osvědčených odborných znalostí společnost Innomotics neustále pracuje na zvýšení účinnosti svých produktů, elektrifikaci, udržitelnosti, dekarbonizaci a zlepšení kvality života v průmyslu i digitalizaci pro své zákazníky. Společnost Innomotics má své provozní sídlo v německém Norimberku a je dceřinou společností ve stoprocentním vlastnictví společnosti Siemens AG. Zaměstnává přibližně 15 000 lidí po celém světě. Se svými 16 továrnami a komplexním prodejním a servisním zázemím ve 49 zemích světa, působí společnost Innomotics na pružném a rostoucím trhu s dobře vyváženou celosvětovou působností v různých regionech a odvětvích. Další informace jsou k dispozici na adrese www.innomotics.com

Innomotics v České republice patří ve svém oboru mezi významné průmyslové společnosti v České republice. Společnost navazuje na 120letou tradicí a s 4 tisíci zaměstnanci se řadí mezi významné české zaměstnavatele. Má široké výrobní portfolio od nízkonapěťových po vysokonapěťové elektromotory, motory s osovou výškou 63 až 900 mm, převodové motory a generátory. Nabízí však i vývoj a inovativní řešení na míru zákazníkovi, včetně nabídky ekologicky úsporných motorů s vysokou účinností. Výrobní závody Innomotics se řadí mezi české provozy s nejvyšší mírou automatizace a digitalizace. Více nformací: http://www.innomotics.cz.

ConTeyor Czech Republic s.r.o.

Conteyor je jedním z evropských lídrů v oblasti chytrých obalových řešení a skladování pro automobilový průmysl. Našim zákazníkům poskytujeme jak standardní obaly, tak hlavně projektová řešení. Kuřimský závod má necelých 100 zaměstnanců a zaměřuje se jak na výrobu plastových paletových boxů, tak na montáž proložek a insertů všech druhů a velikostí s PP, pěnovými a textilními prvky.

Johnson Controls

Globální technologický a průmyslový lídr, který má po celém světě více než 100 000 zaměstnanců ve více než 150 zemích a za sebou více než 135 let inovací. Společně utváříme prostředí, ve kterém lidé žijí, pracují, učí se a odpočívají. Od optimalizace výkonu budovy až po zlepšení bezpečnosti a komfortu plníme naše sliby zákazníkům ve zdravotnictví, průmyslové výrobě, veřejném sektoru, vzdělávání a mnoha dalších průmyslových odvětvích.

Výrobní závod v Ráječku vyrábí zejména systémy pro ochranu lidských životů (systémy pro detekci a hašení požárů, medicínské komunikační a signalizační zařízení). Historie výrobního závodu se píše od roku 1994 a v současné době se jeho tým skládá z necelých 300 zaměstnanců. Od roku 2016 je součástí Johnson Controls. Ve stejném areálu se pak nachází i vývojový tým společnosti zaměřený na systémy detekce požáru.

Kdo se konference zúčastnil v roce 2023

a další … !

#lsskonference2023