Cesta k zvyšování kompetencí a konkurenceschopnosti
29. – 30. 5. 2025
Černá Hora, Hotel Sladovna
Konference je určena pro management firem a profesionály v oblasti leanu a neustálého zlepšování, kteří se zabývají řešením zásadních firemních problémů.
Případové studie
Zjednodušení a standardizace procesu servisních zakázek technického servisu
V oddělení sales operations Plzeňského Prazdroje, které zastřešuje služby telesalesu, zákaznického servisu, obchodních smluv, nákupu, dodávek a služeb výčepní techniky a promo materiálu, probíhala rozsáhlá transformace. Tento proces přinesl nutné změny ve všech aspektech oddělení.
V rámci oddělení technického servisu byly procesy nejednotné, ne vždy se dodržovaly stanovené postupy, docházelo k duplicitě dat nebo naopak data chyběla, tiskly se zbytečné formuláře a kapacita administrátorek nebyla na střediscích rovnoměrně rozložená.
Naším cílem bylo tyto procesy centralizovat, zjednodušit a přizpůsobit nové organizační struktuře, zároveň jsme hledali časové úspory. Pro tento typ projektu jsme zvolili metodu DMAIC a vyplatilo se!
Markéta je manažerkou neustálého zlepšování. která je zodpovědná za zjednodušování a zlepšování administrativních procesů v sales operations. Má na starosti identifikaci oblastí pro změny, podporuje inovativní myšlení v týmech a pomáhá zvyšovat kvalitu poskytovaných služeb. Jako průvodce týmů při zlepšování pomáhá také lidem otevřít se změnám a přijímat nové přístupy.
Optimalizace Global IT Service Desk procesu
V rámci projektu jsme se zaměřili na zefektivnění procesů v IT podpoře, která čelila rostoucímu objemu servisních požadavků od interních zákazníků, což vedlo k přetížení týmu a zpomalování jeho reakční doby. Hlavním cílem bylo zkrátit dobu potřebnou pro vyřízení požadavků a zvýšit tím kapacitu IT týmu pro strategické iniciativy, jako jsou klíčové modernizace infrastruktury, které přinášejí dlouhodobé finanční úspory.
Michal zahájil svou kariéru ve finančním oddělení a nyní působí jako Senior process manager v rámci oddělení Operations. V této roli zodpovídá za strategické optimalizace a implementaci nových procesů s cílem zvýšit efektivitu a podpořit růst organizace.
Zvýšení efektivity v automatické výrobní lince pro volantové moduly
Prezentace popisuje zvýšení efektivity výroby volantových modulů ve výrobním závodě ALPS Electric Czech. Po zavedení 1. automatické výrobní linky, vyvinuté v Japonské pobočce, bylo rozhodnuto o návrhu a výstavbě dalších linek vývojovým týmem výrobního závodu ALCZ. Tým po analýze procesů, taktu, toku materiálu a prostojů (problémů) s využitím předchozích zkušeností, simulací a principů lean výroby přišel s konceptem a později i realizoval další výrobní linky s nižším taktem, optimalizovaným tokem materiálu, nižší četností prostojů a prostorově úspornější oproti 1. lince.
David začal svou kariéru v Japonsku, kde několik let pracoval na vývoji automatických montážních strojů, a poté se přestěhoval do ČR, kde vedl team, který dvakrát obsadil 3. místo v mistrovství Total Industrial Engineering (TIE). V současnosti působí jako vedoucí vývojového týmu v ALPSALPINE, kde se zaměřuje na pokročilou robotiku, automatizaci a výrobní technologie. Vyvinul flexibilní koncept výrobní linky pro jednoho operátora, přizpůsobitelný rychlým změnám. Je nadšenec do programování, AI a nových technologií, které rád sdílí na LinkedIn, a aktivně spolupracuje se studenty při stáží, projektech a mentorování diplomových prací. V oboru průmyslové automatizace se pohybuje již více než 10 let.
Gemba Walk
Společnost Innomotics GmbH
Předním světový dodavatel elektromotorů a velkých pohonů, který spojuje sílu inženýrských znalostí a špičkové inovace v oblasti elektrických řešení napříč průmyslovými odvětvími a regiony. Díky svému dědictví více než 150 let inženýrských zkušeností je společnost základem spolehlivého pohybu pro průmyslová odvětví a infrastruktury po celém světě. Spojením nejefektivnějších výrobků a osvědčených odborných znalostí společnost Innomotics neustále pracuje na zvýšení účinnosti svých produktů, elektrifikaci, udržitelnosti, dekarbonizaci a zlepšení kvality života v průmyslu i digitalizaci pro své zákazníky. Společnost Innomotics má své provozní sídlo v německém Norimberku a je dceřinou společností ve stoprocentním vlastnictví společnosti Siemens AG. Zaměstnává přibližně 15 000 lidí po celém světě. Se svými 16 továrnami a komplexním prodejním a servisním zázemím ve 49 zemích světa, působí společnost Innomotics na pružném a rostoucím trhu s dobře vyváženou celosvětovou působností v různých regionech a odvětvích. Další informace jsou k dispozici na adrese www.innomotics.com
Innomotics v České republice patří ve svém oboru mezi významné průmyslové společnosti v České republice. Společnost navazuje na 120letou tradicí a s 4 tisíci zaměstnanci se řadí mezi významné české zaměstnavatele. Má široké výrobní portfolio od nízkonapěťových po vysokonapěťové elektromotory, motory s osovou výškou 63 až 900 mm, převodové motory a generátory. Nabízí však i vývoj a inovativní řešení na míru zákazníkovi, včetně nabídky ekologicky úsporných motorů s vysokou účinností. Výrobní závody Innomotics se řadí mezi české provozy s nejvyšší mírou automatizace a digitalizace. Více nformací: http://www.innomotics.cz.
ConTeyor Czech Republic s.r.o.
Conteyor je jedním z evropských lídrů v oblasti chytrých obalových řešení a skladování pro automobilový průmysl. Našim zákazníkům poskytujeme jak standardní obaly, tak hlavně projektová řešení. Kuřimský závod má necelých 100 zaměstnanců a zaměřuje se jak na výrobu plastových paletových boxů, tak na montáž proložek a insertů všech druhů a velikostí s PP, pěnovými a textilními prvky.
Johnson Controls
Globální technologický a průmyslový lídr, který má po celém světě více než 100 000 zaměstnanců ve více než 150 zemích a za sebou více než 135 let inovací. Společně utváříme prostředí, ve kterém lidé žijí, pracují, učí se a odpočívají. Od optimalizace výkonu budovy až po zlepšení bezpečnosti a komfortu plníme naše sliby zákazníkům ve zdravotnictví, průmyslové výrobě, veřejném sektoru, vzdělávání a mnoha dalších průmyslových odvětvích.
Výrobní závod v Ráječku vyrábí zejména systémy pro ochranu lidských životů (systémy pro detekci a hašení požárů, medicínské komunikační a signalizační zařízení). Historie výrobního závodu se píše od roku 1994 a v současné době se jeho tým skládá z necelých 300 zaměstnanců. Od roku 2016 je součástí Johnson Controls. Ve stejném areálu se pak nachází i vývojový tým společnosti zaměřený na systémy detekce požáru.
Kdo se konference zúčastnil v roce 2023
#lsskonference2023